Dana 15.svibnja.1991.godine osnovana je 2.gardijska brigada, tada 2.A ZNG i u njezinom sastavu 1. pješačka bojna. Na taj dan svečano obilježavamo dan osnutka spomenutih postrojbi.

Ove godine u dogovoru s udrugom ratnih veterana 2.gardijske brigade Gromovi udlučili smo održati svečano obilježavanje u Dugom Selu i slijedom toga zaključili smo partnerstvo između naših udruga i Grada Dugo Selo.

No, kako svečano obilježavanje ne traje jedan dan nego smo organizirali kroz čitavi tjedan niz aktivnosti kako dalje slijedi:

  • Dana 15.5. svečano je obilježen Dan osnutka u vojarni Petrinja svetom misom u Kapelici sv. Ilije Proroka, uslijedilo jepolaganje vijenaca i svijeća kod spomen obilježja Gromovima na Senjaku. Središnja svečanost postrojavanja pripadnika 2. mehanizirane bojne Gromovi, dodjela beretki novim pripadnicima te prigodna obraćanja održala su se u vojarni "Pukovnik Predrag Matanović". Zelene beretke svečano je uručio ministar obrane Mario Banožić.
  • Dana 16.5. otvorena je izložba ratnih fotografija u dugoselskom Kulturno-informativnom centru. Na svečanom otvaranju govor je održao Ivan Krupec predsjednik udruge ratnih veterana 2.gardijske brigade Gromovi koji je ukazao na značajnu ulogu 2.gardijske brigade u Dugom Selu u teškim ratnim vremenima, a izložbu je otvorio gradonačelnik Grada Dugo Selo Nenad Panian. Svečanosti su prisustvovali i ratni zapovjednici generali Vlado Šindler i Zvonko Peternel. U postavi izložbe su 54 ratne fotografije, autora pripadnika samih Gromova, a sama izložba je prvi događaj u novouređenom KIC-u. Izložba je otvorena od 16. svibnja do 20.svibnja od 10 do 18 sati.
  • Središnja svečanost obilježavanja održala se 20.svibnja u Dugo Selu. Program je započeo svetim misnim slavljem u Župnoj crkvi sv. Martina koje je predvodio vojni kapelan Gromova iz Petrinje don Branko Čagelj, nakon čega je uslijedio mimohod uz počasnu stražu zelenih beretki prema spomeniku hrvatskim braniteljima, gdje su položeni svijeće i vijenci. Zatim je održana svečana akademija u dvorani Preporod. Na svečanoj akademiji uz prigodni program govore su održali potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske Marijan Mareković, izaslanik predsjednika Hrvatskog Sabora Ante Deur, gradonačelnik Grada Dugog Sela Nenad Panian, predsjednik Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade „Gromovi“ Ivan Krupec. U sklopu programa s nekoliko izvedbi svečanost su uljepšali svojim nastupom klapa Hrvatske ratne mornarice „Sveti Juraj“. Po završetku svi nazočni pozvani su na zajedničko druženje uz vojnički grah na platou ispred Pučkog otvorenog učilišta Dugo Selo.

zaklada-UCM-logo.jpg